Bizden haberdar olmak ister misiniz?
Adınız Soyadınız E-mail
Haberler < Geri

Art Bosphorus Çağdaş Sanat Fuarı

 
Artgalerim temsil ettiği sanatçılar ile katılacağı fuarda; Emel Karakozak, Gürsel Soyel, Nur Gürel, Saim Erken, Sayat Uşaklıgil, Selahattin Aydın, Semih Zeki ve Zeynep Akgün'ün çalışmalarını sanatseverler ile buluşturacak.
 
Emel Karakozak'ın farklı bir meslekten gelen yeteneğini kullanarak oluşturduğu, nü bedenlerden oluşan formların birleşimi sonucu elde ettiği soyut formlarda ki etkileyici fotoğrafları. Gürsel Soyel'in kendi içsel iç dinamiğini yansıttığı, dışavurumsal soyut resimleri.
 
Kapitalist üretim ilişkileri ile aynılaşan tüketim toplumunun yaşadığı çevreyi sahiplenmesi, kendi evi gibi görmesi için, eve ait duvar kağıtları ile yolları döşeyen, yorganlarla binaları sarmalayan Nur Gürel, bu duygusunu, tanrısal bakış açısıyla yukarıdan baktırarak, bize de yaşatmaktadır. Belki de bu durum tanrısını arayan insanın, öncelikle kendine bakması ve kendini sorgulaması açısından önemli izler ve ipuçları taşımaktadır.
 
Doğadan kopan, yalnız kent insanının kendisine ve çevresine yabancılaşmasını anlatan kompozisyonlar, kendisinin farkına varamayan kent insanına, Saim Erken'in resmilerinde, bize aktarmak istediği mesajı görebiliyoruz.
 
Sayat Uşaklıgil, ikonlara özenen, onlar gibi davranan, onlar gibi giyinen insanların davranışlarını resmederek, bizlere unuttuğumuz kendimizi, çocukluğumuzu hatırlatmaktadır. Genellikle altmış ile seksenli yıllar arasında yapılan ve dünyanın her yerinde gösterilen filmlerin ikonlarını hatırlatarak yapılan resimlerde, filmlerden direk sahneler yoktur. Sanatçı yapıbozumcu bir tavırla bu filmlerin sahnelerindeki ikonları, yeniden kurgulayarak sıradan insanlarla özdeşleştirmiştir.
 
Dünyanın en korunaksız varlıkları olan çocuklar ve hayvanların yalnızlığını dile getirerek onlara bir anlamda sahip çıkması, Selahattin Aydın'ın dünya sorunlarına karşı içinde taşıdığı duyarlılığın bir göstergesi gibidir. Arkada kalan kent dokusundan sıyrılıp ön planda bizlerle yüzleşen çocuk figürleri ve iç içe yaşadığımız halde farkına bile varamadığımız hayvan figürleri, tuval üzerinde sanatçının bize sunduğu şekilde görünür olmaktadır.
 
Kütlelerdeki deformasyona baktığımızda, Semih Zeki'nin figüre yeni bir duyarlılıkla yaklaştığını görürüz. Ayrıca resimlerde görünen mekanlarda ki boyut içinde bir başka boyutu yakalama çabası bunun en iyi göstergesidir. Yapısalcı ve yapı bozucu tavırla yapılan resimler sürreal izler taşısa da, izleyiciler sanatçının samimiyeti ile doğaya nasıl sahip çıktığını direk olarak anlayacaklardır.
 
Zeynep Akgün’ün resimlerine baktığımızda, yerçekiminin var ya da yok olduğu, belirsiz durumlarda yer alan figürler, bakışları ile bizleri rahatsız etmektedir. Durgun hareketlerle sabitlenmiş sürreal durumların akıcılığı, içinde bulduğumuz çelişkilerin göstergeleri gibidir. Hacim resmi olarak adlandırabileceğimiz bu resimler aynen gerçek hayatta olduğu gibi kolajlanmış hayatlarımızın bir yansıması niteliğindedir.
 
Art Bosphorus Fulya Fuar ve Kongre Merkezi’nde  A-2 Standı
Hakkı Yeten Cad. Selenium Plaza 10 C Fulya / Beşiktaş / İstanbulEmel Karakozak
Motif 18 (e.1/5) fotoğraf / c-print ve diasec mount
2010
Emel Karakozak
Motif 26 (e.1/5) fotoğraf / c-print
2010
Emel Karakozak
Motif 53, e.1/5 fotoğraf / c-print
2010
Gürsel Soyel
Hat and Mountain tuval üzeri yağlı boya
2009
Gürsel Soyel
Bahane Yok tuval üzeri yağlı boya
2009
Gürsel Soyel
Untitled tuval üzeri yağlı boya
2009
Nur Gürel
Bana Kalmadı tuval üzeri karışık teknik
2011
Nur Gürel
Bana Kalan II tuval üzeri karışık teknik
2011
Nur Gürel
Mavi Şantiye tuval üzeri karışık teknik
2011
Saim Erken
Taksim'den tuval üzeri yağlı boya
2011
Saim Erken
Taksim Meydanı tuval üzeri yağlı boya
2011
Saim Erken
Uygun Adım tuval üzeri yağlı boya
2011
Sayat Uşaklıgil
Bir Kadeh Şarap tuval üzeri yağlı boya
2011
Sayat Uşaklıgil
1657 tuval üzeri yağlı boya
2011
Sayat Uşaklıgil
Hitchcock tuval üzeri yağlı boya
2011
Selahattin Aydın
İsimsiz tuval üzeri yağlı boya
2011
Selahattin Aydın
İsimsiz tuval üzeri yağlı boya
2011
Selahattin Aydın
İsimsiz tuval üzeri yağlı boya
2011
Selahattin Aydın
tuval üzeri yağlı boya
2011
Selahattin Aydın
İsimsiz tuval üzeri yağlı boya
2011
Semih Zeki
İsimsiz tuval üzeri akrilik
2010
Semih Zeki
İsimsiz tuval üzeri akrilik
2011
Zeynep Akgün
Gizli Temas tuval üzeri yağlı boya
2011
Zeynep Akgün
Buzlu Uyku tuval üzeri yağlı boya
2011
Zeynep Akgün
Zaman Zaman Melodram tuval üzeri yağlı boya
2011