Bizden haberdar olmak ister misiniz?
Adınız Soyadınız E-mail
Haberler < Geri

Fotofest 1.Uluslararası Bursa Fotoğraf Festivali

Bursa, tarihi Hanlar Bölgesi ile Merinos Kongre ve Kültür Merkezi’nde 15 Ekim - 23 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek olan fotoğraf festivalinde Merih Akoğul, aynı zamanda “Mekânların Yolculuğu” adını taşıyan 20 Türk Fotoğrafçısı’nın seçme işlerinden oluşan grup sergisinin de küratörlüğünü yapıyor. 
 
Dünya fotoğrafının önemli isimleri Bruno Barbey, Maggie Steber, Ken Light, Ken Schles, Vivian Maier ve Türk fotoğrafının büyük ustaları Ozan Sağdıç ve Ergun Çağatay’ın fotoğraflarının da sergileneceği Bursa’nın ilk uluslararası fotoğraf festivali Bursa Fotofest’te,  şehrin tarihi çarşı ve hanları adeta dev bir galeriye dönüşüyor. 
Türkiye’nin en geniş kapsamlı fotoğraf festivali olan ve fotoğraf dünyası tarafından merakla beklenen  Bursa Fotofest’te dünyaca ünlü yerli ve yabancı  fotoğrafçıların çalışmalarının yer alacağı sergiler 15 Kasım 2011 tarihine kadar ziyaretçilere açık olacak.
Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Recep Altepe’nin himayesinde, Bursa Kent Konseyi’nin liderliğinde ve BUFSAD’ın organizasyonuyla gerçekleşen Fotofest Bursa’ya fotoğraf üzerinden farklı bir kültürel dinamizm getirecek. Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Ticaret Borsası'nın ana sponsorluğunda gerçekleşecek olan Bursa Fotofest’e, Bursa’nın önemli kurum ve kuruluşları da sponsor olarak destek veriyor. Bursa Fotofest’in iletişim sponsorluğu Optima İletişim tarafından sağlanıyor.
Merih Akoğul tüm fotoğrafseverleri, 15 Ekim 2011 Cumartesi günü Fotofest Açıkhava Sahnesi’nde saat 16.00’da yapılacak olan açılış törenine bekliyor. 
 
Karşılaşmalar 
 
“Mekânların Dönüşümü” 
 
Fotoğraf, 180 yıllık serüveninde, görmediğimiz coğrafyalardan, bilmediğimiz ülkelerden bilgileri ve anları saptayarak başarıyla bizlere getirmiştir. Endüstrinin biçimlendirdiği, geleneksel ile çağdaş olanın iç içe geçtiği, kültürlerin birbirleriyle mücadele içinde olduğu çağımızda, farklılığın uyumunu yakalamak için fotoğrafın varlığı çok önemli bir fırsattır.
 
Zaman ve mekânsız tarih olmayacağını hepimiz biliyoruz. Kişiler bile önlerinde durdukları ya da içinde bulundukları mekânlarla var oluyorlar. Kimi ya da neyi çekersek çekelim, gölgemiz daima o mekânın üzerine düşecektir ve bu da fotoğrafın reddedilemeyen tarihini oluşturacakır. Fotoğraflarda kaybolan üçüncü boyut, mekânların doğru kullanılmasıyla yeniden kazanılacaktır.
 
Fotofest / 1. Uluslararası Bursa Fotoğraf Festivali, Doğu ile Batı arasında adeta bir köprü kurarak, farklı kültürleri yan yana getiriyor. Fotoğrafların, önce çekildikleri, sonra da sergilendikleri mekânları dönüştürerek yeni bir bakış öneriyor.
 
Tarihi kimliği, çarpıcı coğrafyası ve farklı aurasıyla şimdi de fotoğraf sanatının yeni başkenti olmaya adaylığını koyan Bursa; hanları, çarşıları ve sokaklarıyla ülkemizden ve dünyanın dört bir yanından gelecek misafirlerini ağırlamaya hazırlanıyor. Bu güzel şehir, yüzyıllar boyunca sahip olduğu deneyimi bir kez daha yaşama geçiriyor; neredeyse iki asırdır evrenin gidişatını belirleyen fotoğraf sanatına kucak açarak dünyanın birçok şehriyle görüntüler üzerinden kardeş oluyor.
 
On binlerce insana fotoğrafı tüm yönleriyle düşündürmeyi ve onlara yeni görüntüler sunmayı amaçlayan Fotofest, Bursa şehrinin kültürel gelişiminde önemli bir yapı taşı oluyor, aynı zamanda dünyanın önemli fotoğraf şehirleriyle yarışan zengin programı; ünlü konukları, sıradışı sergileri, gösterileri, atölye çalışmaları, çocuklar için eğitim çalışmalarıyla büyük bir boşluğu dolduruyor.
 
Karşılaşmalar / “Mekânların Dönüşümü” başlıklı Fotofest, 1. Uluslararası Fotoğraf Festivali’yle Bursa, artık fotoğraf sanatının tartışmasız yeni başkentidir.
 
Merih Akoğul
Sanat Yönetmeni, Şef Küratör
 
Ayrıntılı bilgi için: www.bursaphotofest.org