Bizden haberdar olmak ister misiniz?
Adınız Soyadınız E-mail
Haberler < Geri

Artgalerim, \"Hep Birlikte\" Contemporary İstanbul\'da IKM605 nolu Standtayız...

 
Artgalerim, temsil ettiği sanatçılar ile katılacağı fuarda; Emel Karakozak, Gürsel Soyel, Nur Gürel, Saim Erken, Sayat Uşaklıgil, Selahattin Aydın, Semih Zeki, Şahin Paksoy ve Zeynep Akgün'ün çalışmalarını sanatseverler ile buluşturacak.
 
Emel Karakozak, bir yandan geleneksel nü fotoğrafına selam veriyor; diğer yandan da çekirdek model olarak kadın gövdesini kullandığı halde, cinsiyeti adeta fotoğrafın içinde eriterek melez bir ırkın doğumunu bizlere müjdeliyor. Gövde, dokuya dönüşüp fotoğrafın yüzeyi ile yer değiştiriyor. Daha da önemlisi, çoğalırken parçalanan bedenler, yepyeni bir estetik duruşun habercisi oluyorlar.
 
Gürsel Soyel, anlık ruh halleri ve jestüel bir tavırla kurguladığı kompozisyonlarında hızlı ve ekspresif boya sürüşleriyle bizi gerilimli bir atmosfere sokar. Tuvaldeki bu gerilim aynı zamanda da son derece dengeli ve plastiktir. Sanatçının yapıtlarındaki çıkış noktası insanların şehirde bıraktığı her türlü iz ve şehrin dokusunda oluşan görsel etkilerdir. Bir birikim sonucu kendiliğinden oluşmuş bu dokular ve izler sanatçının süzgecinde yeni bir soyut dile ulaşır.
 
Kapitalist üretim ilişkileri ile aynılaşan tüketim toplumunun yaşadığı çevreyi sahiplenmesi, kendi evi gibi görmesi için, eve ait duvar kağıtları ile yolları, binaları döşeyen, Nur Gürel, bu duygusunu, tanrısal bakış açısıyla yukarıdan baktırarak, bize de yaşatmaktadır. Belki de bu durum tanrısını arayan insanın, öncelikle kendine bakması ve kendini sorgulaması açısından önemli izler ve ipuçları taşımaktadır.
 
Büyük panoramik boşluklarda yer alan, insanların ilişkisizliğinin, yalnızlığının sorgulandığı resimler Saim Erken’in günümüz insanının yaşantısına karşı getirdiği bir eleştiridir. İçinde bulunduğu alanla hesaplaşan figürlerin sessizliği, yalnızlığı, sadece resimlerin içinde kalmayıp izleyiciyle de duygusal bir ilişkiye girmektedir. Bu durum, kendinden haberdar olmayan ya da olmak istemeyen insanları umut ile umutsuzluk arasındaki ince bir kırmızı çizginin üzerine getirmektedir.
 
Sayat Uşaklıgil, ikonlara özenen, onlar gibi davranan, onlar gibi giyinen insanların davranışlarını resmederek, bizlere unuttuğumuz kendimizi, çocukluğumuzu hatırlatmaktadır. Genellikle altmış ile seksenli yıllar arasında yapılan ve dünyanın her yerinde gösterilen filmlerin ikonlarını hatırlatarak yapılan resimlerde, filmlerden direk sahneler yoktur. Sanatçı yapıbozumcu bir tavırla bu filmlerin sahnelerindeki ikonları, yeniden kurgulayarak sıradan insanlarla özdeşleştirmiştir.
 
Dünyanın en korunaksız varlıkları olan çocuklar ve hayvanların yalnızlığını dile getirerek onlara bir anlamda sahip çıkması, Selahattin Aydın'ın dünya sorunlarına karşı içinde taşıdığı duyarlılığın bir göstergesi gibidir. Arkada kalan kent dokusundan sıyrılıp ön planda bizlerle 
yüzleşen çocuk figürleri ve iç içe yaşadığımız halde farkına bile varamadığımız hayvan figürleri, tuval üzerinde sanatçının bize sunduğu şekilde görünür olmaktadır.
 
Kütlelerdeki deformasyona baktığımızda, Semih Zeki'nin figüre yeni bir duyarlılıkla yaklaştığını görürüz. Ayrıca resimlerde görünen mekanlarda ki boyut içinde bir başka boyutu yakalama çabası bunun en iyi göstergesidir. Yapısalcı ve yapı bozucu tavırla yapılan resimler sürreal izler taşısa da, izleyiciler sanatçının samimiyeti ile doğaya nasıl sahip çıktığını direk olarak anlayacaklardır.
 
Resimlerindeki figürlerden hareket ederek küçük boyutlu figüratif heykeller yapan Şahin Paksoy, geleneksel Anadolu halkının yaşam değerlerini ve yaşama biçimlerini işlerinde en ince biçimde yeniden üretir. Figüratif temelli ve çoğu zaman mizahi bir bakış açısı ile yapıtlar ortaya çıkaran sanatçının eserlerinde öykücü bir yaklaşım dikkat çekicidir.
 
Zeynep Akgün’ün resimlerine baktığımızda, yerçekiminin var ya da yok olduğu, belirsiz durumlarda yer alan figürler, bakışları ile bizleri rahatsız etmektedir. Durgun hareketlerle sabitlenmiş sürreal durumların akıcılığı, içinde bulduğumuz çelişkilerin göstergeleri gibidir. Hacim resmi olarak adlandırabileceğimiz bu resimler aynen gerçek hayatta olduğu gibi kolajlanmış hayatlarımızın bir yansıması niteliğindedir.
 
 
Contemporary İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı Stand No: İKM605 
Lütfü Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı 
Gümüş Cad. No:4 Harbiye 34367 İstanbul
Tel: +90 212 373 11 00 (pbx)
 Emel Karakozak
Motif 20, e.1/5 fotoğraf / c-print
2011
Emel Karakozak
Motif 26 (e.1/5) fotoğraf / c-print
2010
Emel Karakozak
Motif 28 (e.1/5) fotoğraf / c-print
2011
Gürsel Soyel
Acelem var tuval üzeri yağlı boya
2011
Gürsel Soyel
Ondan sonra tuval üzeri yağlı boya
2011
Gürsel Soyel
Beyaz iz tuval üzeri yağlı boya
2011
Nur Gürel
Şehrin Işıkları tuval üzeri karışık teknik
2011
Nur Gürel
Liliput'da Akşam Üzeri tuval üzeri karışık teknik
2011
Nur Gürel
Gülliver tuval üzeri karışık teknik
2011
Saim Erken
İsimsiz tuval üzeri yağlı boya
2011
Saim Erken
Plaj I tuval üzeri yağlı boya
2011
Saim Erken
Plaj II tuval üzeri yağlı boya
2011
Sayat Uşaklıgil
Pop tuval üzeri yağlı boya
2011
Sayat Uşaklıgil
Bettie Page tuval üzeri yağlı boya
2011
Sayat Uşaklıgil
Ursula tuval üzeri yağlı boya
2011
Selahattin Aydın
Son Prova tuval üzeri yağlı boya
2011
Selahattin Aydın
Kapris tuval üzeri yağlı boya
2011
Selahattin Aydın
tuval üzeri yağlı boya
2011
Semih Zeki
İsimsiz tuval üzeri akrilik
2010
Semih Zeki
İsimsiz tuval üzeri akrilik
2011
Semih Zeki
İsimsiz tuval üzeri akrilik
2011
Zeynep Akgün
Tehlike Bizi Beklerken tuval üzeri yağlı boya
2011
Zeynep Akgün
Aynı Hikaye tuval üzeri yağlı boya
2011
Zeynep Akgün
Eşlik tuval üzeri yağlı boya
2011
Şahin Paksoy
Aria'cı Makbule Hanım heykel / bronz
2011
Şahin Paksoy
Hamamda Poz Veren Güzel heykel / bronz
2011
Şahin Paksoy
Aşk Tanrıçası Emina karışık teknik
2011
Şahin Paksoy
Düğünde Dans heykel / bronz
2011
Şahin Paksoy
Straplez Mualla heykel / pişmiş toprak
2011
Şahin Paksoy
Gelinin Anası Halime Hanım heykel / pişmiş toprak
2011
Şahin Paksoy
Şifa Tanrıçası Fahriye heykel / pişmiş toprak
2011
Şahin Paksoy
Meşk Tanrıçası Behiye heykel / pişmiş toprak
2011