Bizden haberdar olmak ister misiniz?
Adınız Soyadınız Eposta
23 Eylül - 29 Ekim 2010
Sossio Mosca
"The Power of Doing "
Sergi Resimleri Basın Bülteni Basında Sossio Mosca Biyografi


“The Power of Doing”

SOSSIO

Stefano E. D’Anna Küratörlüğünde

Düş'ün Gücü... Zamanın yokluğunda içsel yansımalar

European School of Economics'in kurucusu Stefano Elio D'Anna küratörlüğünde 23 Eylül – 29 Ekim 2010 tarihleri arasında Orka Group desteği ile Artgalerim Nişantaşı Sanat Galerisi’nde gerçekleştirilecek olan 'The Power of Doing' sergisi, İstanbullu sanatseverleri, zamanın yokluğunda ve bireysel bütünlükte ulaşılabilen bir 'Düş' serüvenine, evrensel bir gözlemcinin, bir  'düşleyenin', maneviyatına davet ediyor.

"Sossio için resim yapmak ‘Yapmanın Gücü’ne erişmektir - sanatçının, etrafını sarmalayan dünyanın her türlü betimlemesinden uzaklaşmış bir halde, kendi yaşamına ait gölgelerin peşine düştüğü, içsel ve dışsal dünyaları kaynaştırdığı her türlü stil, teknik ve tarzdan kendini arındırdığı bir ‘Düşleme’ serüvenidir.

Burada amaç, bu çelişki dolu meydan okuyuş içinde elinin her bir hareketinde yaşamın vücut bulmasıyla, unutulmuş kusursuzluğun yeniden gün yüzüne çıkarılması, kişinin içsel yansımalarını yakalaması ve özündeki oluş durumlarını maddeye dönüştürmesidir.

Sanatçı dış dünyayı kişinin kendi parçalanmış görüntüsünü yansıtan bir ayna olarak algılar ve tıpkı bir savaşçının yaptığı gibi kendi bütünlüğünü aradığı bu serüvende, suçsuzluğunu kanıtlama çabasına girişmeden her bir görünüm ile yüzleşir.

Sossio için sanat, tıpkı yaşamın kendisi gibi, tamamlanmış bir eserin dönüşüme uğramış simyasında ya da dünyanın sıradan görünümünün tamamen ters yüz edilmesinde olduğu gibi, gözleyeni, içinde yaşadığı dünyanın tek gerçek yaratıcısı olarak tutan, eserlerinin her detayında kendini açığa vuran Düş’ünün en gerçek yansımasıdır.

Sossio'nun eseri önünde sadece birkaç dakika boyunca gerçekleştirilecek bir ‘gözlemleme’, gözleyeni ‘zamanın yokluğuna’, ‘yapmanın’ asıl kaynağı olan Oluş’un birliğine - çözümler ve zaferler dünyasında gerçeğin mucizevi bir biçimde dönüşüme uğradığı şifalandırıcı bir patikaya - ulaştıracaktır.

Herkesin gerçekleştirilecek bir düşü, açığa çıkmayı bekleyen bir eşsizliği, dönüşüme uğrayacak bir etkinliği vardır, bu eserlerdeki her bir fırça darbesi, sizleri evrensel bir gözlemcinin ruhuna giden yollar gibi, tek bir anlığına dahi olsa o anda yakaladığı kişinin içindeki uzaklıkları, çatışmaları ve bölünmeleri ortadan kaldırarak onu gözlemlediği eserin asıl yaratıcısı yapıyor."
                                                              
                                                                                                                Stefano E. D'AnnaSanatçının, eserlerinin kimyasına işlediği bu felsefi anlayış European School of Economics'in temel yapı taşlarını oluştururken aynı zamanda onun devrimsel nitelikteki eğitim prensiplerini de yansıtıyor.

Bu eğitim felsefesinin bir uzantısı olarak kurulmuş olan European School of Economics (ESE) Vakfı, 25 yıldan beri Avrupa ve Amerika'da sürdürdüğü faaliyetleriyle bir yandan ekonomi ile etik değerleri, düşünce ile eylemi, finansal güç ile sevgiyi zekice bir ustalıkla harmanlayabilme becerisine sahip liderlerden, evrensel iletişimcilerden, ekonomist ve girişimcilerden oluşan yeni nesillerin yetiştirilmesi amacıyla finansal kaynakların oluşturulmasını sağlarken aynı zamanda Okul'un sosyal, kültürel ve etik değerlerinin yetki merci olarak faaliyet göstermektedir. Aynı anlayış doğrultusunda, sanatçı Sossio'nun eserlerinin satışından sağlanacak gelirin bir bölümü ESE Vakfı'na bağışlanarak, pek çok öğrenciye kendi 'Düş'lerini, bireysel devrimlerini gerçekleştirmelerine olanak sağlayacak bursların verilmesi amaçlanmaktadır. Bu estetik vizyon dahilinde, bağışta bulunan sanatseverlerin isimleri ESE Vakfı'nın bağış bildirilerinde duyurulacaktır.

İstanbul'da bulunan tüm sanatseverleri Sossio'nun ve ESE Vakfı'nın bu özgün Düş Serüveni'ne davet etmekten mutluluk duyarız.

İlham alınan kaynak TANRILAR OKULU    www.theschoolforgods.com

ARIA SANAT GALERİSİ Floransa          www.ariaartgallery.com

EUROPEAN SCHOOL OF ECONOMICS          www.eselondon.ac.uk