21 Ocak - 21 Şubat 2010
NURİ BATTAL
"Gerçeklik Senfonisi"
Sergi Resimleri Basın Bülteni Basında NURİ BATTAL Biyografi


 

Her ay ünlü sanatçıları sanatseverlerle buluşturan Artgalerim’in ikinci sergisi ünlü ressam Nuri Battal ile gerçekleşiyor. 21 Ocak- 21 Şubat 2010 tarihleri arasında ressam Nuri Battal’ın “Gerçeklik Senfonisi” isimli eserleri Artgalerim Nişantaşı’nda sanat severlerle buluşuyor.
 
20 Ocak Çarşamba günü açılışı gerçekleştirilen serginin ev sahipliğini; Nuri Battal, ORKA Group Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, Artgalerim’in sahibi Özlem Alıcı üstlendi. Sergi açılış davetine sanat ve cemiyet hayatından seçkin bir topluluk katıldı. Nuri Battal “Gerçeklik Senfonisi” resim sergisi 21 Şubat tarihine kadar açık kalacak.
 
Her dönem hayatının orijininde resim sanatı yer alan Nuri Battal, Japonya’da eğitimi sırasında etkisinde kaldığı Uzakdoğu felsefesiyle varoluşu, geometrik Anadolu motifleriyle sorguluyor. 
 
Yerli ve yabancı sanat eleştirmenlerinden tam not alan Nuri Battal’ın eserleri; renklerin, çizgilerin içinde eriyerek bütüne giden yolu oluşturduğu, kompozisyonlarının kişisel karakteriyle paralel; derinlemesine analiz, kesinlik, zıtlık ve uyum temalarının ön planda olduğu homojen bir yaklaşımın tuval üzerindeki aksidir. İlk bakışta renklerin doygunluğunun yarattığı sıcak etkileşimli duygu aktarımı, kavramsal nesnelerin birlikteliğiyle farklı bakış açılarının kapılarının aralandığı yapıtlar haline dönüşür.
 
Resimlerindeki biçim elemanlarının birbirini izleyerek oluşturduğu geometrik gruplandırma yöntemi, soyut biçimsel paradigmanın oluşum süreçleriyle ilgilidir. Boyanın bütünüyle kapatamadığı biçimleri ışık yardımıyla istifleyerek bu anlama keskin göndermeler yapmakta, açık-koyu yorumlarını öne çıkarmak suretiyle bu keskinliğin vurgu dozunu öne çıkarmaktadır. Yunanca arınma anlamına gelen ‘katharsis’ kavramı, Nuri Battal’ın resimlerinde çağdaş kökenli bir tinsel rahatlamanın kapısını açar. Yolunu ve bu yol üzerinde varacağı menzilleri önceden saptamak yerine, bunu biçimlerin doğal akışına bırakması Nuri Battal’ın izleyicisi açısından beklenen bir olgudur. Resimdeki bu ölçülü soyut arayış, aslında kurguladığı renk ve biçim tasarımlarıyla doğrudan örtüşür ve izleyiciyi tinsel arınma duygusuyla spontan bir buluşmaya çağırır.

Nuri Battal
1962 yılında İstanbul’da doğan Nuri Battal’ın resim sanatına olan ilgisi küçük yaşlarda başlamıştır. Ortaöğretimini tamamladığı Kabataş Erkek Lisesi’nde resim hocalarının desteğiyle katıldığı yarışmada aldığı ikincilik ödülü, resim sanatına olan yakınlığını arttırmış ve çalışmalarına yoğunluk vermiştir.
 
Lise eğitimi sonrası Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde eğitimini sürdüren sanatçı, Genel Cerrahi ihtisasını da aynı fakültede tamamlamıştır. 1990 yılında Amerika’da Nevada Üniversitesi’nde çalışırken  “College of Liberal Arts”da resim ve plastik sanatlar dersleri almış ve ilk sergilerini burada gerçekleştirmiştir. 
 
Japon Monbusho bursuyla 1995 yılında Kagawa Tıp Fakültesi Plastik ve Estetik Cerrahi Dalında ihtisasını yaparken “Kagawa Prefecture Cultural Center”de  üç yıl boyunca resim ve plastik sanatlar geleneksel el sanatları programına devam etmiş, karma sergilere katılmıştır. Türkiye’ye döndükten sonra İstanbul’daki atölyesinde resim çalışmalarına devam eden Battal, yurt içinde karma sergilere katılmış, eserleri birçok müzayede katalogunda da yer almış, ayrıca 2009 Contemporary İstanbul‘da yoğun ilgi görmüştür.