Bizden haberdar olmak ister misiniz?
Adınız Soyadınız Eposta
11 Mayıs - 05 Haziran 2011
Emel Karakozak
"BİR/İM/İZ "
Sergi Resimleri Basın Bülteni Basında Emel Karakozak Biyografi


“BİR/İM/İZ “
Emel Karakozak, Fotoğraf Sergisi
 
Emel Karakozak’ın “BİR/İM/İZ” adlı fotoğraf sergisi 11 Mayıs – 5 Haziran 2011 tarihleri arasında, Artgalerim Nişantaşı Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluşuyor.
                                                            
                                                                                                    BİR/İM/İZ
                                                                                                       ya da
                                                                                                Kraliçe Çıplak
 
“Emel Karakozak, “BİR/İM/İZ” serisiyle kadın bedeni üzerinden bizleri yeni bir yolculuğa çıkarıyor. İnsanın çoğalarak yalnızlaştığını, soyunarak örtündüğünü ve susarak nasıl çığlık attığını işaret ediyor fotoğraflarında. Beyazın sonsuzluğuna güvenle bırakıyor, ödünç aldığı bedenlerini. Yaşam ve ölümün aynı anda anlatıldığı çift kutuplu fotoğraflarıyla, post-minimalist bir söylemin, yer yer geleneksel formlarla aşık atan melez bir dışavurumunu sunuyor bizlere Karakozak. Bir kadının bedenine düşen ışıktan, bedenin fotoğraf için yeniden varoluşuna giden yolda üretiyor yapıtlarını. Işıkla dantel işliyor ve çıplak beden, motifini yolda buluyor.

Emel Karakozak, “BİR/İM/İZ”de bir yandan geleneksel nü fotoğrafına selam veriyor; diğer yandan da çekirdek model olarak kadın gövdesini kullandığı halde, cinsiyeti adeta fotoğrafın içinde eriterek melez bir ırkın doğumunu bizlere müjdeliyor. Gövde, dokuya dönüşüp fotoğrafın yüzeyi ile yer değiştiriyor. Daha da önemlisi, çoğalırken parçalanan bedenler, yepyeni bir estetik duruşun habercisi oluyorlar.

Emel Karakozak, varlıktan önce her şeyin bir embriyo olduğunu, çoğalarak büyüdüğümüzü ve yine aynı biçimde yalnızlaştığımızı fotoğrafları üzerinden hepimize bir kez daha hatırlatıyor. Her şeyin birbirine benzediği dünyamızda başıboş ruhlara annelik yapıyor: Onları döllüyor, doğuruyor, emziriyor ve görüntülerin uzayına fırlatıyor. Adeta bir çiçekdürbününün içinde kırılmaların, yansımaların, birleşip kopmaların masalını anlatıyor. Ve bu masallar genetik bir kod olarak işleniyor hücrelerimize. 

Nerede eksilip nerede çoğaldığımızı, nerede ayrılıp nerede buluştuğumuzu, nerede kaybolup, nerede bulunduğumuzu yeniden sorgulamak için; yani kısacası varoluşumuzu yeniden düşünmek için izleyicilerine bulunmaz fırsatlar veriyor Emel Karakozak’ın fotoğrafları…”

Merih Akoğul
Küratör
 
Emel Karakozak Özgeçmiş
1975 yılında Mut’ta doğdu Lise yıllarında başladığı fotoğraf serüvenini AFAD’da olgunlaştıran Emel Karakozak, birçok karma sergiye katıldı ve çeşitli yarışmalarda ödüller aldı. Adana’da yaşayan ve projelerini sürdüren Karakozak, mühendislik eğitiminin getirdiği yüksek çalışma disiplinini fotoğraflarına başarıyla taşıyor. İlk kişisel sergisi olan “Lotus”u 2010 yılında Adana’da Sabancı Güzel Sanatlar Galerisi’nde açan Karakozak, 2011’de sonuçlanan Hürriyet gazetesinin düzenlediği “Aile İçi Şiddete Son!” kampanyasının fotoğraf yarışmasında da birinci oldu.