Bizden haberdar olmak ister misiniz?
Adınız Soyadınız Eposta
11 Ocak - 04 Şubat 2017
Tuğrul Selçuk
"Marifet Hikaye(siz)de mi? "
Sergi Resimleri Basın Bülteni Basında Tuğrul Selçuk BiyografiSon yıllarda sanatın hızla değişen tanımı, hatta zaman zaman ortak bir tanımının yapılamaması, sadece izleyicide değil sanatçıda da kafa karışıklığına yol açmakta ve sonucunda her sanatçı kendi sanat tanımını yapmaktadır. Kendi sanat tanımını yapanlar, çoğunlukla ürettikleri üzerinden bir hikaye yaratmakta ve hikayesini sözcüklere sığınarak adeta bir “alt yazı/dublaj” gibi sunarak eserinin kolay algılanır ve kabullenilir olmasına çaba sarfederler... Oysa eser üzerinden hikaye yaratmak yerine, bir hikayeden yola çıkılarak eser üretmelidir. Yoksa öz ve biçim üzerindeki çelişkiler ortaya çıkar.

Son dönemlerde ürettiğim heykellerin mutlaka bir hikayesi vardır. Heykellerime bir isim etiketi koymamaya özen gösteriyorum. Amacım esere bakan izleyiciye bir ön yargı dayatması olmadan salt “ÖZ” ve “BİÇİM” üzerinden yoruma, sanata dahiliyeti nisbetinde katılmasını sağlamaktır.

Sanatsal üretim elbette bir sebepten ya da bir hikayeden kaynaklanır. Bu aslında sanatçının birinci derecede kendi sorunsalıdır. Onun salt okunur bir “hikayeye sarılma” ve “sığınmaya” ihtiyaç duymadan algılanmasını sağlamak; sanatçının özgün form anlayışıyla yarattığı “dilin” bilinir kılınmasıyla mümkündür. Sanatçının malzeme hakimiyetini ve onu işleme tekniklerini geçmiş sanatsal serüvenini takip etmeyenler yarattığı dili anlamakta zorluk çekerler.

Sanatsal eylem bir “CÜRET” etme işidir. Sanatsal beğeni bir tercihtir. Ancak eleştirel bakış ise sanatsal bilgi birikimi ve form bilgisinin gelişmiş olmasıyla ilgilidir. Bu nedenle sergimin hikayesi, izleyicinin sanata dahiliyetiyle orantılı konumdadır. Sergimin başlığı bir kelime oyunu değildir.
 
Sizi, hikayemi ve hikayenizi önemsiyor yeni hikayeler ve sanatsal oluşumlar yaratmak üzere sergime, 11 Ocak – 4 Şubat tarihleri arasında artgalerimBEBEK’e bekliyorum.
 
Tuğrul Selçuk
 
 
Ziyaret günleri ve saatleri:
Pazartesi - Cumartesi
10:00 - 18:00