AYLİNE OLUKMAN Bilgi almak istediğiniz sanatçıyı seçin
Sanatçının Eserleri
Devamı >>

AYLİNE OLUKMAN

Sanatçının Sergileri
"GÜNCEL SEÇKİ-MİZ V"
23 Şubat - 22 Mart 2015


Türk bir baba ve Fransız bir annenin kızı olarak, 1981’de Strasburg’da doğdu.

Resim çalışmalarının temelinde fotoğrafçılık yatmaktadır. Aynı zamanda fotoğrafçı olan Ayline OLUKMAN, fotoğraf, kolaj, yağlıboya, serigrafi baskı gibi değişik teknikleri harmanlayarak çalışıyor.

5 sene eğitim aldığı ESAD (Ecole Superieure des Art et Decoratifs) Güzel Sanatlar Fakültesi’nden 2005 senesinde mezun oldu.

Eğitimi sırasında başlayan sergilerinden ilki Strasbourg, Bertrand Gillig Gallerisi’nde gerçekleşti.

2006-2007’de Paris, MAC 2000 fuarı için seçildi. Fuarda seçkin galerilere ve sanatseverlere eserlerini gösterme fırsatını yakaladı. İki sergiden sonra Paris, Bordeaux, Toulouse, Londra ve Brüksel’deki galerilerle tanışma firsatı buldu. 2008 yılında Shangay Fuarı’nda eserleri sergilenen sanatçı daha sonralar Glasgow Sanat Fuarı’nda, Londra’da ve Elysee Paris’de fuarlara katıldı. 2010 senesinde Paris’de bir kişisel sergi daha gerçekleştirdi. San Francisco’da başka bir karma sergide yer aldı. 2011 Art Basel – SCOPE’a katıldı. 2011’de, Goteborg-İsveç’deki kişisel sergisine hazırlanıyor.

Ayline’nin çalışmalarında hareket kavramı gözle görülür.Anı film karelerinden çıkarcasına yakalar.

Ayline, Vancouver da 6 ay ve San Fransisco’da 3 sene yaşadı. Japonya, Çin, Arjantin, ABD, Kanada, Tayland, Kamboçya ve Sri Lanka gibi ülkeleri gezdi. Gezdiği ülkelerden esinlenerek eserlerinde masal ve otobiyografi hissini yansıttı. Şu sıralar dışa vurumculuğun farklı şekillerini anlatan, fotoğraf, kolaj ve hikayelerini harmanlayarak, maceralarından yola çıkarak eserlerinin ortaya çıkma şeklini anlatan kitabı üzerinde çalışıyor.